Pierwsza Wizyta

Jak przygotować się do pierwszej wizyty

 

ETAP 1

UMÓW SIĘ 

Na wizytę w poradni dietetycznej możesz umówić się  telefonicznie dzwoniąc pod numer 792-878-679, mailowo pisząc na adres a.cwener@gmail.com lub wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie.

Podczas kontaktu z dietetykiem zostaną Ci przekazane dokładne informacje w jaki sposób przygotować się do pierwszej konsultacji.

Czas oczekiwania na wizytę to od 1 do 3 tygodni. Wszystko zależy od tego w jakim mieście chcesz się spotkać (Piła, Złocieniec, Krajenka) oraz w jakich godzinach (godziny popołudniowe są częściej wybierane przez pacjentów).

Wykorzystaj ten czas na odpowiednie przygotowanie do wizyty.

ETAP 2

PRZYGOTUJ SIĘ 

Im dokładniej przygotujesz się do pierwszej wizyty, tym lepiej zostaną dobrane do Ciebie zalecenia związane z dalszą dietoterapią.

 • BADANIA LABORATORYJNE

Na pierwszą wizytę należy ze sobą zabrać najaktualniejsze badania (nie starsze niż sprzed 3 miesięcy). Skierowanie na część tych badań otrzymasz bezpłatnie od lekarza pierwszego kontaktu.

Przygotuj zestaw następujących wyników:

 •     ogólna morfologia krwi
 •     OB
 •      profil lipidowy: cholesterol całkowity, HDL, LDL, triglicerydy
 •      poziom glukozy na czczo
 •      poziom insuliny na czczo (badanie płatne)
 •      poziom TSH

(osoby z chorobami tarczycy lub jej podejrzeniem powinny wykonać dodatkowe badania FT3, FT4, anty TP0, anty TG)

Wszystkie badania wykonywane są z krwi żylnej w laboratorium

 • BADANIE ANALIZY SKŁADU CIAŁA

Badanie zostanie wykonane podczas pierwszego spotkania w gabinecie.

Zalecenia przed wykonaniem analizy składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA):

 • Nie należy jeść i pić na ok. 3 godziny przed badaniem
 • Nie wykonuj intensywnych ćwiczeń fizycznych na ok. 12 godzin przed wykonaniem testu*
 • 24 godziny przed analizą składu ciała nie należy pić alkoholu
 • co najmniej 12 godzin przed badaniem nie należy spożywać kawy, mocnej herbaty oraz napojów zawierających kofeinę
 • Badania nie można przeprowadzić u osób z rozrusznikiem serca, stentami i metalowymi elementami w ciele oraz u kobiet w ciąży.

Jeżeli nie jesteś pewien czy możesz poddać się badaniu, skontaktuj się z dietetykiem.

* podczas ćwiczeń fizycznych organizm zużywa nadmierne ilości płynów. Niski poziom wody podnosi opór ciała, co skutkuje sztucznie zawyżoną zawartością procentową tkanki tłuszczowej w trakcie pomiaru.

Badanie odbywa się za pomocą medycznego analizatora Bodystat 1500MDD.

Badanie metodą BIA polega na pomiarze oporu elektrycznego stawianego przez różne tkanki organizmu zwanego rezystancją i reaktancją. Pomiaru dokonuje się w pozycji leżącej pacjenta, co sprzyja ustabilizowaniu i wyrównaniu poziomu płynów ustrojowych w organizmie. Elektrody przykleja się do kończyn badanej osoby (dłoń i stopa), co daje dokładny pomiar.

 • DZIENNICZEK ŻYWIENIOWY

Przed pierwszą wizytą w poradni należy spisać listę spożytych produktów z przynajmniej  trzech dni (w tym jeden dzień weekendowy). Przygotowując listę należy pamiętać, aby zapisać możliwie każdy spożyty produkt, w tym również wypite płyny (łącznie z wodą). Każdy zapis w danym dniu powinien zawierać następujące informacje:

 1. Godzina pobudki oraz pójścia spać
 2. Godzina spożytego posiłku oraz miejsce spożytego posiłku.
 3. Produkt jaki został zjedzony oraz wypite płyny.
 4. Wielkość/ilość spożytego produktu/płynu.
 5. Przygotuj również listę produktów oraz potraw lubianych i nielubianych.

Im precyzyjniej określisz skład posiłku, tym dokładniej będzie mogła zostać wykonana analiza Twojej dotychczasowej diety. Bardzo istotne jest podanie wielkości produktu. Każdy posiłek należy rozpisać na poszczególne składniki. Zamiast "Bułka z serem" zapisz lepiej "bułka pszenna" oraz "ser żółty". Ważne jest także, aby nie "ulepszać" diety, lecz zapisać wszystko zgodnie z prawdą.

ETAP 3

PIERWSZE SPOTKANIE  W GABINECIE TRWA OKOŁO 45-60 MINUT

Na pierwszej konsultacji dietetyk zbiera dokładny wywiad żywieniowy. Omawiasz swój stan zdrowia, tryb życia, poziom aktywności fizycznej i  dotychczasowe nawyki żywieniowe. Jest to również moment na przedstawienie Twoich oczekiwań.

Na pierwszej wizycie dokonywane są dokładne pomiary Twojego ciała. Oprócz podstawowych parametrów takich jak masa ciała, wzrost, obwody talii i bioder zmierzona zostanie również zawartość tkanki tłuszczowej, wody, masy mięśniowej w Twoim organizmie, a także określona zostanie podstawowa oraz ponadpodstawowa przemiana materii, która powie nam o tym ile energii powinieneś spożywać w ciągu dnia.

Na tej podstawie dietetyk określi plan działania, zalecenia żywieniowe oraz ułoży dla Ciebie indywidualnie dobrany jadłospis.

Plan żywieniowy odbierzesz na kolejnej wyznaczonej wizycie lub zostanie on przesłany na podany przez ciebie adres mailowy.

KONSULTACJA ONLINE

Pamiętaj, że jeżeli nie możesz umówić się do jednego z wybranych gabinetów (Piła, Złocieniec, Krajenka), istnieje możliwość konsultacji drogą internetową lub telefoniczną.

Dokładnych informacji uzyskasz kontaktując się bezpośrednio z dietetykiem.